Mirindiba 21x 145x 4.580mm dwustronnie gładka
MIRINDIBA
Deska dwustronnie gładka:
21x 145mm
Pochodzenie Ameryka Południowa i Środkowa
Nazwy handlowe: Tanimbuca, Mirindiba, Nargusta
Ograniczenia handlowe: Brak ograniczeń handlowych
Drewno jest jasnożółte do żółtobrązowego, czasami z czerwonawymi żyłkami. Biel jest wyraźnie odgraniczona. Ziarno jest proste, a konsystencja średnia.
Gęstość przy wilgotności 12%: 0,93 g/cm3.
Konieczne jest wstępne nawiercanie. Schnie powoli.
Mirindiba jest umiarkowanie odporna na grzyby
Mirindiba może być używana do:
- wnętrze: np. posadzki, fornir, meble wysokiej klasy, uchwyty narzędziowe, posadzki przemysłowe lub ciężkie, stolarka, sztukaterie
- zewnętrzne: np. budowa statków, ciężka stolarka, stolarka, architektura ogrodowa
RODZINA COMBRETACEAE (ANGIOSPERM )
NAZWA NAUKOWA:
Burchenavia spp. Terminalia spp. Terminalia amazonia Terminalia guyanensis Terminalia oblonga
WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE:
Wytrzymałość na zgniatanie 77 MPa
Ciężar właściwy (przy 12% MC) 0,93 g/cm3 +/-0,07
Stabilność: umiarkowanie stabilna do stabilnej
Wytrzymałość na zginanie statyczne 151 MPa +/- 16
TRWAŁOŚĆ I ODPORNOŚĆ
Klasa drewna D — trwałe
Grzyby Klasa 2 - Umiarkowanie trwałe
Termity Klasa M - Umiarkowanie trwałe
TYPOWE ZASTOSOWANIE
Fornir, Podłogi, Stolarstwo (meble wysokiej klasy), Budowa statków (deski i pokłady), Obecne meble lub elementy mebli, Stolarka wewnętrzna, Wyroby toczone, Podłogi przemysłowe lub ciężkie, Ciężka stolarka, Budowa statków (żebra), Wyroby łukowe , Stolarka zewnętrzna, Uchwyty narzędziowe (drewno sprężyste)
Uwagi
Drewno nie jest materiałem jednolitym i każda deska posiada indywidualne cechy, w zależności od warunków, w jakich dane drzewo rosło. Nawet w drewnie pochodzącym z tego samego źródła mogą występować różne usłojenia oraz kolorystyka.
SPĘKANIA, PACZENIA, PRZEBARWIENIA – niepodlegające reklamacji.
Spękania i przebarwienia w drewnie, są normalną właściwością drewna, która jest typowa dla wszystkich gatunków i dlatego nie może podlegać reklamacji. W szczególności dotyczy to powstających zarówno na powierzchni, jaki i od czoła desek spękań i pęknięć. Dla drewna wykorzystywanych w naszej szerokości geograficznej na zewnątrz budynków, spękania te są całkowicie normalne i wynikają one ze zmiany wilgotności powietrza oraz anizotropowej budowy drewna. Pęknięcia te (tzw. pęknięcia desorpcyjne) powstają w drewnie w czasie jego wysychania na powietrzu. W okresie wiosennym, kiedy występują duże wahania zarówno wilgotności, jaki temperatury otoczenia, drewno wysycha w przyspieszonym tempie. „.... Pęknięcia z przesychania (tzw. pęknięcia desorpcyjne) występują w drewnie okrągłym i w tarcicy wszystkich gatunków drzew w wyniku nierównomiernego wysychania. Są one następstwem naprężeń rozciągających, działających stycznie do powierzchni słojów. Naprężenia te powstają wskutek kurczenia się zewnętrznej, szybciej wysychającej strefy drewna, która podlega rozciąganiu przez bardziej wilgotne i mniej kurczące się warstwy wewnętrzne. Do powstawania pęknięć przyczynia się również fakt, że kurczliwość drewna w kierunku stycznym jest większa niż w kierunkach promieniowym. Pękanie drewna zaczyna się zawsze w miejscach najszybciej wysychających, a więc w strefie przyobwodowej oraz w przyczołowych partiach drewna okrągłego lub tarcicy. ....” (str. 272 „Nauka o drewnie” F. Krzysik).
Naprężenia i związane z tym pęknięcia podczas wysychania drewna występują w drewnie zawsze i są jedną z głównych cech drewna. Nie można reklamować cechy drewna, która jest jednocześnie jego główną właściwością.
Zmianom wilgotności drewna towarzyszą zmiany jego wymiarów, co może powodować kurczenie się i związane z nim pękanie i paczenie się drewna.
Ze względu na zastosowanie desek na zewnątrz, deski są poddawane działaniom czynników atmosferycznych w wyniku czego może dochodzić do skręceń, odkształceń i wypaczeń desek. Są to naturalne procesy drewna i dlatego nie mogą podlegać reklamacji.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pracę drewna to nieodpowiednie odległości pomiędzy legarami czyli podkonstrukcją, do której przymocowane są deski profilowane/ryflowane, co również wpływa na proces powstania paczeń i krzywizn desek. Przebarwienia mogą wynikać z działania światła, środków chemicznych, tynku, farb, wapnia, a nawet grzybów, które mogły zaatakować drewno już po jego sprzedaży. Kontakt drewna z kurzem i opiłkami powstałymi na skutek obróbki metalu lub kamienia mogą spowodować powstanie ciemnych plam, przebarwień na drewnie (reakcja drewna na związki metali).
Materiał należy sprawdzić przed montażem. Wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości należy zgłosić sprzedającemu przed zamontowaniem.
Rozpoczęcie montażu oznacza akceptację wyglądu desek. Montaż powinien być przeprowadzony przez specjalistę.
LINKS
[2] : http://ur-biowooeb.cirad.fr/ [3] : http://www.cirad.fr/
Tropix 7: Data sheet on Mirindiba
Prezentowania cena dotyczy zakupu 1szt produktu, jeśli jesteś zainteresowany większą ilością to cena pojawi się w koszyku